streda 13. mája 2015
Xiaomi Mi Band

Čínska firma Xiaomi je tretí najväčší svetový distribútor smartfónov a zameriava sa na dizajn, výrobu a vývoj nielen smartfónov, ale aj mobilných aplikácií a inej spotrebnej elektroniky. Firma predáva desiatky miliónov smartfónov ročne a má zápis aj v Guinnessovej knihe rekordov za najviac predaných mobilných telefónov online počas 24 hodín, kedy sa jej podarilo predať vyše 2 milióny kusov len cez stránku mi.com. V auguste 2014 dala firma Xiaomi na trh chytrý náramok s názvom Mi Band, ktorý vďaka funkčnosti a cene zaujal spotrebiteľov na celom svete.

U nás sa dá náramok Xiaomi Mi Band kúpiť už za cenu približne 20 eur. I keď treba podotknúť, že výrobca pri predstavovaní náramku hovoril o cene 13 USD, ale za túto cenu náramok nekúpite ani priamo v Číne. Otázka je, či za svoje peniaze dostanete aspoň trochu kvality a funkčnosti. Výrobca udáva životnosť batérie až 30 dní, vodeodolnosť (IP67) a možnosť merania fyzickej aktivity i spánku. Náramok je testovaný na pád z výšky 1,2 metra a mal by vydržať náraz z takejto výšky na tvrdú plochu. 

Dizajn je veľmi jednoduchý, náramok tvoria dve časti a na náramku nenájdete žiadne tlačítka. Namiesto displeja sú tri LED svetielka, ktoré svietia na zeleno, modro, červeno alebo oranžovo v závislosti od nastavenia. Spracovanie náramku je kvalitné: vyberateľné telo je vyrobené z hliníkovej zliatiny a náramok z hypoalergénneho antimikrobisilikónu. Celková dĺžka náramku je 225 mm a dá sa nastaviť na obvod od 157 mm do 205 mm. Náramok sa dá kúpiť v rôznofarebnom prevedení a na výber sú pekné pastelové farby ako aj čierna. Hmotnosť tela náramku je len 5 gramov, celý náramok váži iba 13 gramov a na ruke ho takmer necítiť. 

Športovanie vo vlhkom počasí či sprchovanie sa s náramkom nie je žiaden problém a náramok to vydrží bez ujmy. Vďaka stupňu ochrany krytom IP67 je odolný voči prachu a zvládne ponorenie do hĺbky 1 meter na 30 minút.

Pri prichádzajúcom hovore na spárovaný mobil začne náramok jemne vibrovať. Tri svetielka zobrazujú progres k nastavenému cieľu, ak si napríklad nastavíte denný cieľ 5000 krokov, pri dosiahnutí 3500 krokov budú svietiť 2 svetlá. Pri dosiahnutí nastaveného cieľa sa náramok rozvibruje a svetielká na niekoľko sekúnd zablikajú. Ciele sa nastavujú v aplikácii Mi Fit, vďaka ktorej sa dajú ciele zdieľať aj cez Facebook. Dá sa tiež nastaviť budík, kedy vás náramok zobudí vibrovaním.

Aplikácia Mi Fit

Pri prvom prihlásení do aplikácie treba zadať dátum narodenia, váhu, výšku a pohlavie užívateľa. V ďalšom kroku je potrebné zadať denný počet krokov, ktoré chcete dosiahnuť (od 2000 do 20 tis.). V aplikácii vidíte počet krokov za deň, prejdenú vzdialenosť a spálené kalórie. Aplikácia umožňuje zobrazenie za deň, týždeň či mesiac. Náramok dokáže merať spánkovú aktivitu a ráno si v aplikácii Mi Fit môžete pozrieť koľko hodín ste spali hlbokým spánkom a koľko hodín ste mali ľahký spánok. Podľa pohybov rúk náramok automaticky zistí, kedy spíte, nie je potrebné nič nastavovať. Počas dňa sa dá nastaviť náramok tak, že keď ste dlhšiu dobu nečinný, náramok sa rozvibruje, aby ste sa trocha rozhýbali.

Aplikácia Mi Fit sa dá stiahnuť na tomto odkaze.








Náramok Mi Band dokáže sledovať nasledovné aktivity:
  • počet prejdených krokov
  • prejdenú vzdialenosť
  • spálené kalórie
  • spánkovú aktivitu



Nabíjanie batérie vyžaduje vybrať telo z náramku a vložiť ho do špeciálnej kolísky s káblom, na konci ktorého je USB konektor. Batéria náramku vydrží tak dlho vďaka tomu, že v náramku nie je veľa senzorov.

Na spárovanie je potrebné Bluetooth 4.0 v mobilnom zariadení. Náramok Mi Band je kompatibilný s telefónmi s operačným systémom with Android od verzie 4.4, s iPhonmi 4s a vyššie s operačným systémom iOS od verzie 7.0. Ak vlastníte smartfón Xiaomi Mi 3 alebo Redmi Note 4G, tak sa o kompatibilitu s náramkom Mi Band báť nemusíte, lebo s týmito mobilmi funguje náramok bez problémov. Nie je potrebné mať náramok spárovaný stále, športovať môžete aj bez mobilného telefónu a namerané údaje sa do aplikácie načítajú po pripojení.

Náramok Xiaomi Mi Band je kompatibilný s nasledujúcimi zariadeniami:
  • Xiaomi Mi 3,  Xiaomi Mi 4,  Xiaomi Mi 2, Xiaomi Redmi 1S, Xiaomi Redmi Note 4G, Xaiomi Mi Pad
  • iPad
  • One Plus One
  • Nexus 4
  • Nexus 5
  • Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note N 7000, Samsung Galaxy S4 mini, Samsung Galaxy Nexus, Samsung S4, Samsung S2 with 4.4 Cyanogen, Samsung Galaxy S5
  • Sony Xperia Z, Sony Xperia Z1, Sony xperia Z1 Compact, Sony Xperia ZR
  • Motorola Moto G, Motorola Moto E
  • LG G2, LG G3
  • Lenovo Vibe Z K910L
  • HTC One M7, HTC One M8
  • Meizu MX3
  • Landvo L550
  • Orange HI 4G
  • Zte blade Apex 2
  • Doogee DG350

Chytrý náramok Mi Band poskytuje nenáročnému užívateľovi základné meranie fyzického výkonu a za cenu 20 eur užívateľ dostane funkčný a dizajnovo pekný náramok.

Výhody náramku Xiaomi Mi Band:
  1. Cena
  2. Váha
  3. Vodeodolnosť
  4. Výdrž batérie až 30 dní

Nevýhody náramku Xiaomi Mi Band:
  1. Chýba displej
  2. Málo funkcií



Špecifikácia náramku Xiaomi Mi Band:

 Procesor  -------
 Pamäť  -------
 Operačný systém  -------
 Prenos dát  Bluetooth 4.0
 Rozmery  kapsula (telo) 14 x 36 x 9 mm
 dĺžka náramku 225 mm
 Váha  telo 5 gramov; celý náramok 13 gramov
 Materiál  polykarbonátové telo s hliníkovým vrchom a silikónový náramok
 Displej  neobsahuje
 Fotoaparát  neobsahuje
 Kamera  neobsahuje
 Mikrofón  neobsahuje
 Reproduktor  neobsahuje
 Vibračná signalizácia  obsahuje
 Batéria  kapacita: 41mAh; výdrž približne 30 dní
 Nabíjanie  Náramok je plne nabitý za 1 hodinu
 Senzory  akcelerometer, krokomer
 Cena  Od 20 Eur


Foto: www.flickr.com | Björn Koblow

Čítať celý článok...
štvrtok 7. mája 2015
Swatch pracuje na výrobe batérie pre chytré hodinky, ktorá vydrží až pol roka


Výdrž batérie v chytrých hodinkách je v súčasnosti len pár dní. To samozrejme nevyhovuje mnohým používateľom, keďže nabíjanie hodiniek niekoľkokrát do týždňa je veľmi nepraktické.

Švajčiarska firma Swatch Group, ktorá je najväčší výrobca hodiniek na svete sa rozhodla tento problém riešiť a do roku 2016 plánuje vyrobiť batériu, ktorá vydrží pol roka na jedno nabitie. Intenzívne na tom pracuje s výskumnou skupinou Belenos a s výrobcom batérií, firmou Renata. Švajčiarskym novinám Handelszeitung to len nedávno oznámil CEO firmy Swatch Nick.

Nový typ batérie by mal byť použiteľný aj v elektromobiloch. Svetoznáma značka hodiniek Swatch zatiaľ nevydala svoje prvé smartwatches, to sa ale o pár dní zmení. I keď prvé chytré hodinky Swatch nebudú mať prevratnú výdrž, veríme, že im vyjde plán s novým typom batérie a užívatelia budú chytré hodinky nabíjať naozaj len dva razy do roka.


Foto: Tungyuemans23
Čítať celý článok...